Confirmation Schedule – Spring 2021

(Subject to change)

CELEBRANT: ARCHBISHOP NELSON J. PEREZ

Saturday, January 30th, 5:00 p.m., Christ the King, Philadelphia

Saturday, February 6st, 11:00 a.m., St. Genevieve, Flourtown

Saturday, February 13th, 10:00 a.m., Saint Cecilia, Philadelphia

Sunday, February 21st, 11:00 a.m., Saint Bernadette, Drexel Hill

Saturday, February 27th, 10:00 a.m. & 1:30 p.m., Saint Joseph, Downingtown

Sunday, February 28th, 11:30 a.m, Sacred Heart of Jesus, Philadelphia

Saturday, March 13th, 11:00 a.m., Visitation B.V.M., Philadelphia

Tuesday, March 16th, 4:00 p.m., St. Joseph, Warrington

Sunday, March 21th, 11:00 a.m., Saint Peter, West Brandywine

Tuesday, March 23th, 4:00 p.m., Saint Robert Bellarmine, Warrington

Saturday, March 27th, 10:00 a.m. & 2:00 p.m., Mary, Mother of the Redeemer, North Wales

Sunday, April 11th, 11:00 Cathedral Basilica SS. Peter and Paul, Philadelphia

Thursday,  April 15th, 4:00 p.m., Saint Mary Magdalen, Media

Saturday, April 17th, 10:00 a.m. & 2:00 p.m., SS. Simon and Jude, West Chester

Monday, April 19th, 4:30 p.m., Saint Francis of Assisi, Springfield

Thursday, April 22th, 5:00 p.m., Holy Innocents, Philadelphia

Tuesday, April 27th,  4:00 p.m., Saint Agnes, Sellersville

Sunday, May 9th, 11:30 a.m., Old Saint Joseph, Philadelphia

Saturday, May 22th, 11:00 a.m., Saint Charles Borromeo, Bensalem

Saturday, June 5th, 10:00 a.m.,  Saint Joseph, Coatesville

Sunday, June 6th, 10:00 a.m., Saint Martin of Tours, Philadelphia

Sunday, June 13th, 11:00 a.m., Our Lady of Consolation Church  Philadelphia

CELEBRANT: MOST REVERENT TIMOTHY C. SENIOR
Auxiliary Bishop of Philadelphia

Saturday, April 10th, 9:30 a.m., St. Katharine of Siena, Wayne     

Sunday, April 11th, 11:00 a.m., St. Thomas Aquinas, Croydon          

Tuesday, April 13th, 4:00 p.m., St. Andrew, Drexel Hill      

Saturday, April 24th, 10:00 a.m. & 1:00p.m., St. Mary, Schwenksville  

Sunday, April 25th, 10:00 a.m., St. Charles Borromeo, Drexel Hill & Sacred Heart, Clifton Heights at Drexel Hill       

Tuesday, April 27th, 4:00 p.m., St. Patrick, Kennett Square

Saturday, May 1st, 10:00 a.m. & 1:00 p.m., St. Cornelius, Chadds Ford                    

Sunday, May 2nd, 10:30 a.m., St. John the Baptist, Ottsville           

Thursday, May 6th, 4:00 p.m., St. John Chrysostom, Wallingford      

Thursday, May 13th, 6:30 p.m., St. Veronica, Philadelphia           

Thursday, May 20th, 4:00 p.m., Our Lady of Good Counsel, Southampton

Saturday, May 22nd, 10:00 a.m. & 1:00 p.m., St. Agnes, West Chester 

CELEBRANT: MOST REVEREND JOHN J. MCINTYRE
Auxiliary Bishop of Philadelphia 

Saturday, February 6th, 1:00 p.m., St. Alphonsus, Maple Glen

Monday, February 15th, 1:30 p.m. & 4:00 p.m., St. Monica, Berwyn

Sunday, February 28th, 12:00 Noon, St. Martha, Philadelphia

Monday, March 1st, 4:30 p.m., Blessed Virgin Mary, Darby  

Saturday, March 6th, 10:00 a.m. & 1:00 p.m., St. Maximilian Kolbe, West Chester           

Sunday, March 7th, 11:30 a.m., St. Gabriel of the Sorrowful Mother, Avondale

Sunday, March 14th, 11:00,  St. Teresa of Avila, Norristown  

Thursday, March 18th, 4:00 p.m., St. Joseph, Aston

Saturday, March 20th, 10:00 a.m. & 2:00 p.m., St. Bede the Venerable, Holland  

Sunday, March 21st, 12:00 Noon, Our Lady of the Rosary, Coatesville        

Thursday, March 25th, 6:00 p.m., St. Barnabas, Philadelphia

Saturday, March 27th, 11:00 a.m., St. Matthew, Conshohocken

Tuesday, April 13th, 4:00 p.m., St. Matthew, Philadelphia

Thursday, April 15th, 4:00 p.m., St. John Neumann, Bryn Mawr

Saturday, April 17th, 11:00 a.m. & 2:00 p.m., SS. Philip and James, Exton       

Sunday, April 18th, 9:30 a.m., Saint Lawrence, Riegelsville           

Thursday, April 22nd, 4:00 p.m. and 6:00 p.m., St. Mark, Bristol

Saturday, April 24th, 10:00 a.m. & 1:30 p.m., St. Ignatius, Yardley

Saturday, April 24th, 5:30 p.m., St. Thomas More, Pottstown           

Sunday, April 25th, 4:00 p.m., St. Basil the Great, Kimberton

Thursday, April 29th, 6:00 p.m., St. Francis de Sales, Lenni

Sunday, May 2nd, 10:30 a.m., St. James, Elkins Park    

Tuesday, May 4th, 4:00 p.m., St. Timothy, Philadelphia      

Thursday, May 6th, 4:00 p.m., St. John Baptist Vianney, Gladwyne        

Tuesday, May 11th, 4:00 p.m., St. Nicholas of Tolentine & Annunciation B.V.M. @  Annunciation B.V.M. Church, Philadelphia  

Saturday, May 22nd, 10:00 a.m., Our Lady of Guadalupe, Doylestown

Sunday, May 23rd, 10:30 a.m., St. George, Glenolden   

Saturday, May 29th, 10:00 a.m. & 2:00 p.m., St. Rocco, Avondale

Sunday, May 30th, 11:30 a.m., St. Rocco, Avondale      

CELEBRANT: MOST REVEREND MICHAEL J. FITZGERALD
Auxiliary Bishop of Philadelphia

Saturday, February 20th, 11:00 a.m., St. John Cantius, Philadelphia      

Sunday, February 21st, 10:15 a.m., St. Francis de Sales, Philadelphia

Saturday, February 27th, 11:00 a.m., St. Martin of Tours, New Hope

Sunday, February 28th, 11:00 a.m., Epiphany of Our Lord, Philadelphia

Monday, March 1st, 4:00 p.m., SS. Peter and Paul, West Chester    

Tuesday, March 2nd, 4:00 p.m., SS. Peter and Paul, West Chester

Thursday, March 4th, 4:00 p.m., St. Jerome, Philadelphia

Saturday, March 6th, 10:00 a.m., St. Pius X, Broomall

Sunday, March 7th, 10:15 a.m., Sacred Heart, Swedesburg

Tuesday, March 9th, 4:00 p.m., St. Richard, Philadelphia

Thursday, March 11th, 4:00p.m., St. Cyril of Jerusalem, Jamison

Saturday, March 13th, 10:00 a.m. & 2:00 p.m., Our Lady of Mt. Carmel, Doylestown

Sunday, March 14th, 10:30 a.m., Stella Maris, Philadelphia

Thursday, March 18th, 5:00 p.m., St. John Fisher, Boothwyn

Saturday, March 20th, 9:00 a.m. & 12:00 Noon, St. Teresa of Calcutta, Limerick

Sunday, March 21st, 12:00 Noon, St. Philip Neri, Pennsburg

Thursday, March 25th, 4:00 p.m., St. Frances Cabrini, Fairless Hills

Saturday, April 10th, 11:00 a.m., St. John the Evangelist, Morrisville

Sunday, April 11th, 11:30 a.m., St. Agatha-St. James, Philadelphia

Tuesday, April 13th, 4:00 p.m., St. Stanislaus, Lansdale

Thursday, April 15th, 4:00 p.m., Our Lady of the Sacred Heart, Hilltown

Saturday, April 17th, 10:00 a.m., St. Paul, Philadelphia

Sunday, April 18th, 9:00 a.m., St. Ambrose, Philadelphia

Thursday, April 22nd, 2:00 p.m. & 4:00 p.m., St. David, Willow Grove

Saturday, April 24th,11:00 a.m., Assumption BVM, Feasterville

CELEBRANT: MOST REVEREND EDWARD M. DELIMAN
Auxiliary Bishop of Philadelphia

Saturday, March 6th, 10:30 a.m., Our Lady of Peace, Milmont Park

Tuesday, March 9th, 4:00 p.m., Holy Cross, Springfield

Thursday, March 11th, 4:00 p.m., St. Maria Goretti, Hatfield

Sunday, March 14th, 11:00 a.m., Holy Cross, Philadelphia

Tuesday, March 16th, 4:00 p.m., St. Matthias, Bala Cynwyd

Thursday, March 18th, 4:00 p.m., Nativity of Our Lord, Warminster

Saturday, March 20th, 10:00 a.m. & 1:00 p.m., St. Katharine of Siena, Philadelphia

Wednesday, March 24th, 4:00 p.m., St. Luke the Evangelist, Glenside

Thursday, March 25th, 4:00 p.m., St. Helena (Center Square), Blue Bell

Saturday,  April 10th, 10:00 a.m, St. Christopher, Philadelphia

Sunday, April 11th, 2:00 p.m., St. Monica, Philadelphia

Tuesday, April 13th, 4:00 p.m., St. Eugene, Primos

Wednesday, April 14th, 4:00 p.m., St. Rose of Lima, North Wales

Thursday, April 15th, 4:00 p.m., St. Albert the Great, Huntingdon Valley

Saturday, April 17th, 10:00 a.m. & 1:00 p.m., St. Thomas of Villanova, Rosemont

Sunday, April 18th, 2:00 p.m., Our Mother of Consolation, Philadelphia

Tuesday, April 20th, 4:00 p.m., St. Francis of Assisi, Norristown

Wednesday, April 21st, 4:00 p.m., Sacred Heart (Manoa), Havertown

Thursday, April 22nd, 6:30 p.m., Our Lady of Consolation, Parkesburg

Saturday, April 24th, 10:00 a.m, St. Elizabeth, Uwchlan

Sunday, April 25th, 4:00 p.m., St. Patrick, Norristown

Sunday, May 2nd, 2:30 p.m., Our Lady Help of Christians, Abington

Tuesday, May 11th, 7:00 p.m., St. Joseph, Spring City

Sunday, May 23rd, 12:00 Noon,  St. Isaac Jogues, Wayne

Sunday, May 30th, 10:00 a.m., St. Charles Borromeo, Philadelphia

CELEBRANT: REVEREND KEVIN P. MURRAY
Pastor Delegate

Thursday, April 22nd, 4:00 p.m., St. Hilary of Poitiers, Rydal

Saturday, April 24th, 11:00 a.m., St. Hilary of Poitiers, Rydal

CELEBRANT: REVEREND MONSIGNOR KENNETH P. McATEER
Pastor Delegate

Wednesday,  January 13th, 4:00 p.m., St. Ephrem, Bensalem

CELEBRANT: REVEREND MONSIGNOR MICHAEL PICARD
Pastor Delegate

Sunday, January 3rd, 12:00 Noon, St. Andrew, Newtown

CELEBRANT: REVEREND MONSIGNOR THOMAS M. MULLIN
Pastor Delegate

Saturday, April 24th, 1:00 p.m., St. Elizabeth, Uwchlan

CELEBRANT: MOST REVEREND JOSEPH L. COFFEY
Auxiliary Bishop for the Military Services, USA

Saturday, April 10, 1:00 p.m., Saint Katharine of Siena, Wayne

 

September 22, 2020

Confirmation Schedule – Fall 2020

(Subject to change)   CELEBRANT: ARCHBISHOP NELSON J. PEREZ Tuesday, September 8, 6 p.m., St. Rocco, Avondale Wednesday, September 9, 6 p.m., St. Rocco, Avondale Sunday, September 13, 10 a.m., St. Ambrose, Philadelphia Tuesday, September 29, 7 p.m., St. Gabriel of the Sorrowful Mother, Stowe Tuesday, October 6, 4 p.m., St. Timothy, Philadelphia Tuesday, October […]

January 17, 2020

CONFIRMATION SCHEDULE – SPRING 2020

(subject to change) CELEBRANT: ARCHBISHOP NELSON J. PÉREZ Sunday, March 8 at 11:00 a.m., Holy Cross, Springfield            Saturday, March 14 at 4:30 p.m., Holy Name of Jesus, Philadelphia        Sunday, March 15 at 11:00 a.m., Divine Mercy, Philadelphia      Thursday, March 19 at 4:00 p.m. at St. Helena, Blue Bell  Sunday, March 22 at 10:30 a.m., St. Ambrose, […]

August 9, 2019

Confirmation Schedule – Fall 2019

(subject to change)

January 24, 2019

Confirmation Schedule – Spring 2019

(January 24, 2019- subject to change)

July 17, 2018

Confirmation Schedule – Fall 2018

subject to change

January 22, 2018

Confirmation Schedule – Spring 2018

(subject to change)

August 16, 2017

Confirmation Schedule – Fall 2017

Confirmation Schedule – Fall 2017
(subject to change)

January 25, 2017

Confirmation Schedule – Spring 2017

January 25, 2017 (maybe subject to change)

August 8, 2016

Confirmation Schedule – Fall 2016

(September 15, 2016 –  subject to change) CELEBRANT: ARCHBISHOP CHARLES J. CHAPUT, O.F.M. CAP. Monday, October 10 at 5 p.m., Presentation B.V.M., Cheltenham Saturday, November 5 at 10 a.m., St. Dorothy, Drexel Hill Sunday, November 6 at 12 Noon, St. Martha, Philadelphia Friday, November 18 at 5 p.m., St. Denis, Havertown Saturday, December 17 at […]