Confirmation Schedules

Confirmation Schedule – Spring 2017

March 9, 2017 (maybe subject to change)

CELEBRANT: ARCHBISHOP CHARLES J. CHAPUT, O.F.M. CAP.

Monday, March 6 at 5 p.m., Nativity B.V.M., Media
Saturday, March 11 at 10 a.m., Sacred Heart, Royersford
Saturday, March 18 at 5 p.m., St. Paul, Philadelphia
Thursday, March 23 at 5:30 p.m., St. Peter , West Brandywine
Sunday, March 26 at 11 a.m., St. Bridget, Philadelphia
Thursday, March 30 at 4 p.m., St. Helena, Blue Bell
Thursday, April 20 at 4:30 p.m., St. Teresa of Calcutta, Schwenksville
Saturday, April 29 at 10 a.m., St. Basil the Great, Kimberton
Sunday, April 30 at 11:30 a.m., St. Ambrose, Philadelphia
Monday, May 15 at 6 p.m., St. Joseph, Spring City

CELEBRANT: MOST REVEREND TIMOTHY C. SENIOR
Auxiliary Bishop of Philadelphia

Thursday, February 16 at 4 p.m., Epiphany of Our Lord, Philadelphia
Saturday, February 25 at 5 p.m., Our Mother of Good Counsel, Bryn Mawr
Sunday, February 26 at 2 p.m., St. Katherine of Siena, Philadelphia
Thursday, March 02 at 4 p.m., Holy Name of Jesus, Philadelphia
Saturday, March 04 at 10 a.m., & 1:30 p.m., St. Maximilian Kolbe, West Chester
Thursday, March 09 at 4 p.m., Nativity of Our Lord, Warminster
Saturday, March 11 at 9:30 a.m., & 1:30 p.m., St. Katharine of Siena, Wayne
Sunday, March 12 at 11 a.m., St. Thomas Aquinas, Croyden
Thursday, March 16 at 4 p.m., St. Joseph, Aston
Saturday, March 18 at 10 a.m., & 2 p.m., St. Bede the Venerable, Holland
Sunday, March 19 at 3 p.m., St. Andrew, Drexel Hill
Thursday, March 23 at 5 p.m., Our Lady of the Sacred Heart, Hilltown
Thursday, March 30 at 4 p.m., St. Robert Bellarmine, Warrington
Saturday, April 01 at 9:30 a.m., & 1:30 p.m., St. Cornelius, Chadds Ford
Sunday, April 02 at 2 p.m., St. John Fisher, Boothwyn
Thursday, April 06 at 4 p.m., St. Albert the Great, Huntingdon Valley
Saturday, April 08 at 9:30 a.m., St. Pius X, Broomall
Saturday, April 08 at 2 p.m., St. John Neumann, Bryn Mawr
Thursday, April 20 at 4:30 p.m., St. Thomas More, Pottstown
Saturday, April 22 at 10 a.m., & 2 p.m., St. Elizabeth, Uwchlan
Sunday, April 23 at 10 a.m., St. Charles Borromeo, Drexel Hill
Thursday, April 27 at 6 p.m., St. Richard, Philadelphia
Saturday, April 29 at 10 a.m., Our Lady of Guadalupe, Buckingham
Saturday, April 29 at 5 p.m., Assumption B.V.M., Feasterville
Thursday, May 11 at 5 p.m., St. Cyril of Jerusalem, Jamison
Sunday, May 14 at 10 a.m., St. Malachy, Philadelphia
Thursday, May 18 at 4 p.m., St. Jerome, Philadelphia
Thursday, May 25 at 4 p.m., St. Lawrence, Rieglesville

CELEBRANT: MOST REVEREND JOHN J. MCINTYRE
Auxiliary Bishop of Philadelphia

Saturday, February 25 at 10 a.m., St. Bernadette, Drexel Hill
Sunday, February 26 at 11 a.m., St. Philip Neri, Philadelphia
Monday, February 27 at 4 p.m., Resurrection of Our Lord, Philadelphia
Saturday, March 11 at 10 a.m., Maternity B.V.M., Philadelphia
Monday, March 13 at 4 p.m., St. Matthew, Philadelphia
Thursday, March 16 at 4 p.m., St. Thomas the Apostle, Glen Mills
Saturday, March 18 at 10 a.m., St. Rose of Lima , North Wales
Thursday, March 23 at 5 p.m., St. Francis de Sales, Lenni
Saturday, March 25 at 10 a.m., & 2 p.m., Our Lady of Mount Carmel, Doylestown
Sunday, March 26 at 10:30 a.m., St. John the Baptist, Ottsville
Thursday, March 30 at 4 p.m., St. Frances Cabrini, Fairless Hills
Saturday, April 1 at 10 a.m., & 1:30 p.m., St. Joseph, Downingtown
Sunday, April 2 at 11:30 a.m., Presentation B.V.M., Wynnewood
Monday April 3 at 4 p.m., St. Francis of Assisi, Springfield
Thursday April 6 at 4 p.m., St. Joseph, Warrington
Saturday April 8 at 10 a.m., Holy Cross, Springfield
Saturday April 22 at 10 a.m., St. Thomas of Villanova, Rosemont
Sunday April 23 at 10 a.m., St. Ignatius of Loyola, Philadelphia
Monday April 24 at 4 p.m., St. Philip Neri, Lafayette Hill
Thursday, April 27 at 4 p.m., St. Maria Goretti, Hatfield
Saturday, April 29 at 5 p.m., Vigil St. Philip Neri, Pennsburg
Sunday, April 30 at 10:30 a.m., St. James, Elkins Park
Tuesday, May 2 at 4 p.m., St. Agnes, Sellersville
Sunday,May 7 at 9 a.m., St. Gabriel of the Sorrowful Mother, Stowe
Monday, May 8 at 5 p.m., St. Monica, Berwyn
Thursday, May 11 at 4 p.m., St. Nicholas of Tolentine, Philadelphia

CELEBRANT: MOST REVEREND MICHAEL J. FITZGERALD
Auxiliary Bishop of Philadelphia

Tuesday, February 21 at 4 p.m., St. Mary of the Assumption, Phoenixville
Thursday, February 23 at 4 p.m., Our Lady of the Rosary, Coatesville
Tuesday, February 28 at 4 p.m., St. Eugene, Primos
Sunday, March 5 at 11 a.m., Our Lady of Ransom, Philadelphia
Monday, March 6 at 4 p.m., St. Cecilia, Philadelphia
Tuesday, March 7 at 4 p.m., St. John the Evangelist, Morrisville
Saturday, March 11 at 10 a.m., & 2 p.m., Our Lady of Calvary, Philadelphia
Sunday, March 12 at 11:30 a.m., Our Lady of Lourdes, Philadelphia
Monday, March 13 at 4 p.m., St. Timothy, Philadelphia
Thursday, March 16 at 4 p.m., St. Patrick, Kennett Square
Saturday, March 18 at 10 a.m., & 1 p.m., SS. Philip and James, Exton
Sunday, March 19 at 12 Noon St. Francis of Assisi, Norristown
Tuesday, March 21 at 4 p.m., Our Lady of Good Counsel, Southampton
Thursday,March 23 at 4 p.m., Stella Maris, Philadelphia
Saturday, March 25 at 10 a.m., & 2 p.m., SS. Simon and Jude, West Chester
Sunday, March 26 at 12 Noon St. Joseph, Collingdale
Monday, March 27 at 4 p.m., Visitation B.V.M., Norristown
Tuesday, March 28 at 4 p.m., St. John Chrysostom, Wallingford
Thursday, March 30 at 4 p.m., St. Teresa of Avila, Norristown
Friday, March 31 at 4 p.m., St. Andrew, Newtown
Saturday, April 1 at 10 a.m., & 1 p.m., Saint Andrew, Newtown
Saturday, April 8 at 11 a.m., St. Martin of Tours, New Hope
Saturday, April 22 at 10 a.m., St. Christopher, Philadelphia
Sunday, April 23 at 11 a.m., Our Mother of Consolation, Philadelphia
Tuesday, April 25 at 4 p.m., St. Monica, Philadelphia
Thursday, April 27 at 4 p.m., St. Gabriel of the Sorrowful Mother, Avondale
Saturday, April 29 at 10 a.m., St. Ignatius of Antioch, Yardley
Tuesday, May 2 at 4 p.m., St. Michael, Philadelphia
Sunday, May 7 at 8 a.m., St. George, Glenolden

CELEBRANT: MOST REVEREND EDWARD M. DELIMAN
Auxiliary Bishop of Philadelphia

Saturday, March 4 at 10 a.m., Visitation B.V.M., Philadelphia
Saturday, March 11 at 10 a.m., SS. Peter and Paul, West Chester
Sunday, March 12 at 10:15 a.m., St. Francis de Sales, Philadelphia
Saturday, March 18 at 10 a.m., St. Norbert, Paoli
Sunday, March 19 at 1 p.m., Our Lady of Hope, Philadelphia
Saturday, March 25 at 9:30 a.m., & 1:30 p.m., St. Agnes, West Chester
Sunday, March 26 at 11 a.m., Our Lady of Consolation , Parkesburg
Thursday, March 30 at 5 p.m., Holy Innocents, Philadelphia
Saturday, April 1 at 9:30 a.m., & 1:30 p.m., St. Eleanor, Collegeville
Sunday, April 2 at 11 a.m., Our Lady of Consolation, Philadelphia
Saturday, April 8 at 10 a.m., & 1 p.m., St. Mary, Schwenksville
Sunday, April 23 at 11 a.m., Cathedral Basilica of SS. Peter and Paul Philadelphia
Sunday, April 23, 7 p.m., Neumann University, Aston
Tuesday, April 25 at 4 p.m., St. Charles Borromeo, Bensalem
Wednesday, April 26 at 4 p.m., St. Mark, Bristol
Thursday, April 27 at 4 p.m., Saint Laurence, Upper Darby
Wednesday, May 10 at 6:30 p.m., St. Veronica, Philadelphia
Thursday, May 11 at 4:30 p.m., Sacred Heart of Jesus, Philadelphia
Saturday, May 13 at 5:30 p.m., St. Peter the Apostle, Philadelphia
Tuesday, May 16 at 6 p.m., Queen of the Universe, Levittown
Wednesday, May 17 at 5 p.m., St. Stanislaus, Lansdale
Thursday, May 18 at 6 p.m., St. Joseph, Coatesville
Tuesday, May 23 at 4 p.m., St. Martin of Tours, Philadelphia
Saturday, May 27 at 10 a.m., and 2 p.m., Saint Rocco, Avondale
Sunday, May 28 at 11:30 a.m., Saint Rocco, Avondale
Thursday, June 1, 2017 at 4 p.m., Mother of Divine Providence, King of Prussia

CELEBRANT: MOST REVEREND LOUIS A. DE SIMONE
Retired Auxiliary Bishop of Philadelphia

Saturday, May 13 at 11 a.m., Saint John Baptist Vianney, Gladwyne

CELEBRANT: MOST REVEREND JOSEPH F. MARTINO
Retired Bishop of Scranton

Thursday, March 16 at 4 p.m., Epiphany of Our Lord, Plymouth Meeting
Sunday, March 19 at 10:30 a.m., St. Paul, Norristown
Tuesday, March 28 at 4 p.m., Holy Saviour, Norristown
Wednesday, March 29 at 4 p.m., St. Genevieve, Flourtown
Sunday, April 2 at 3 p.m., St. Matthew, Conshohocken
Saturday, April 8 at 10 a.m., St. David, Willow Grove
Sunday, April 23 at 9:45 a.m., St. John Cantius, Philadelphia
Sunday, April 30 at 2:30 p.m., Our Lady Help of Christians, Abington
Tuesday, May 2 at 4:00p.m., Sacred Heart, Swedesburg
Thursday, May 4 at 4 PM Our Lady of the Assumption, Strafford
Tuesday, May 9 at 4 PM Sacred Heart, Havertown
Tuesday, May 16 at 4 PM St. Titus, Norristown

CELEBRANT: MOST REVEREND JAMES P. GREEN
Apostolic Nuncio to Peru

Friday, April 28 at 4 p.m., Mary, Mother of the Redeemer, North Wales
Saturday, April 29 at 10 a.m., Mary, Mother of the Redeemer, North Wales

Full Archive: